Na zachodzie granicą Pogórza Dynowskiego jest Wisłok, na wschodzie San na odcinku od Trepczy (koło Sanoka) po Przemyśl, na północy droga Rzeszów – Jarosław – Przemyśl, a na południu Doły Jasielsko-Sanockie. W 1993 powstał Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, chroniący na 25,784 ha najcenniejsze obszary Pogórza Dynowskiego i Strzyżowskiego.

 

Ciekawe pod względem historycznym oraz posiadające interesujące zabytki miejscowości Domaradz i Niebylec odnajdziemy kierując się na Rzeszów. Są to wsie, które powstały jeszcze za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. W Domaradzu znajduje się jedna z najstarszych świątyń drewnianych w Polsce, wzmiankowana w 1510 roku. W kościółku mieści się barokowy ołtarz boczny z 1632 roku, chrzcielnica z początku XVI wieku oraz dzwon gotycki z roku 1524. Do najciekawszych zabytków Niebylca należy dwór drewniano-murowany z początku XV wieku, murowana synagoga z II poł. XIX wieku z dobrze zachowaną polichromią, a także kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1936-1943 na miejscu starszej budowli z 1646 roku.

8 km przed Rzeszowem znajduje się Boguchwała – miejscowość założona w XIV wieku. Uwagę turystów przyciąga w Boguchwale późnobarokowy pałac Lubomirskich oraz XVII-wieczny kościół. Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego. Znajduje się tutaj wiele zabytków godnych uwagi. Do najważniejszych zalicza się:

  • XVI-wieczny Ratusz miejski, • kompleks podziemnych piwnic, przez które obecnie wiedzie Podziemna Trasa Turystyczna,
  • kamienice mieszczańskie w rynku, wybudowane w stylu recesyjnym,
  • XVIII-wieczny Stary Cmentarz,
  • zamek wybudowany w latach 1902-1906 w miejscu dawnego zamku Lubomirskich,
  • Letni Pałac Lubomirskich – rezydencja późnobarokowa,
  • Dwór Franciszka Piątkowskiego z 1730 roku,
  • Dwór Chłapowskich i park dworski,
  • Pałac Biskupów Rzeszowskich,
  • Pałac Burgella,
  • Kościoły na Starym Mieście i w Śródmieściu z XV-XIX wieku,
  • Pałac Jędrzejowiczów.

W Rzeszowie znajdują się również liczne muzea – Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Łowiectwa oraz Muzeum Dobranocek, a także galerie i dwa teatry.

18 km na wschód od Rzeszowa znajduje się centralny punkt wycieczki – miasto Łańcut. Założone w połowie XIV wieku miasto było własnością wielkich rodów: Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. W I poł. XVII wieku Lubomirscy wybudowali w Łańcucie rezydencję, która obecnie należy do jednych z największych i najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół zamkowo-parkowy obejmuje 19 budynków, w tym zamek, stajnie, powozownię, oficynę, oranżerię i storczykarnię. Po 1944 roku w zamku utworzono muzeum z ekspozycją około 80 wnętrz mieszkalnych i gospodarczych oraz z największą w Polsce kolekcją dworskich pojazdów konnych. Na terenie miasta Łańcuta znajduje się również stała wystawa sztuki cerkiewnej i kolekcja judaików eksponowana w barokowej synagodze z 1761 roku oraz jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa, zlokalizowane w klasycystycznym dworku z 1835 roku. Obiektem wartym odwiedzenia jest także zabytkowy kościół farny pw. Świętego Stanisława Biskupa oraz zespół poklasztorny Dominikanów z przełomu XV i XVI wieku.

9 km na południe od Łańcuta mieści się skansen we wsi Markowa, na który składa się m.in. kmieca zagroda markowska, chałupa biedniacka ze stajenką, spichlerzem i wiatrakiem. Wnętrze chałup urządzone jest jak w końcu XIX wieku. 8 km na wschód od Łańcuta znajduje się miejscowość Kosina. W Kosinie obejrzeć można drewniany kościółek konstrukcji zrębowej pw. Świętego Sebastiana, wybudowany w roku 1737.

We wnętrzu kościoła zachowała się oryginalna polichromia iluzjonistyczna z XVIII wieku. Ciekawa pod względem krajoznawczym jest trasa na północny-zachód od Łańcuta, do wsi Medynia Głogowska. Po drodze mijamy Krzemienicę i znajdujący się w niej XV-wieczny kościół pw. Świętego Jakuba Starszego oraz najstarszy w powiecie łańcuckim cmentarz. W miejscowości Czarna zobaczyć można kilka XIX-wiecznych budynków mieszkalnych oraz XIX-wieczne kapliczki. Znajduje się tu również zabytkowy kościółek pw. Imienia NMP z neogotyckim wyposażeniem. Na północ od Czarnej położone są miejscowości: Medynia Łańcucka, Medynia Głogowska, Pogwizdów i Zalesie. Tworzyły one niegdyś niezwykle prężny ośrodek garncarski, jeden z największych w Polsce. W II poł. XIX wieku było tu czynnych blisko 120 warsztatów ceramicznych. W centrum wsi Medynia Głogowska utworzono skansen garncarski. Powstała tu również Zagroda Garncarska, w której organizowane są warsztaty garncarskie dla odwiedzających.

Zagroda Garncarska jest idealnym miejscem do prowadzenia zajęć ergoterapii – terapii zajęciowej. Na terenie miejscowości Medynia Głogowska znajduje się wybudowany w latach 1958-1959 kościół pw. Nawiedzenia NMP, przy wystroju którego wykorzystano garncarskie tradycje regionu.

Długość trasy: 192 km

Czas przejazdu: 3 godz. 29 min.

*propozycje tras wycieczek pochodzą ze stron Dworu Kombornia

Wirtualny spacer

Kontakt

  • Adres:

    Jabłonka 18
    36-204 Dydnia 
    gm. Dydnia pow. brzozowski
    woj. podkarpackie

  • Telefon: +48 501 28 73 91
  • Fax: +48 13 430 33 22
  • Email: biuro(at)jablonkadwor.pl
JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com