Wycieczka Śladami Ignacego Łukasiewicza jest niezwykłą podróżą w przeszłość, do czasów, w których swój początek bierze przemysł górniczy i naftowy.

 

Pierwszym punktem trasy jest miasto Krosno i mieszczące się w nim Muzeum Podkarpackie. Muzeum mieści się w dawnym pałacu biskupów przemyskich na terenie zespołu staromiejskiego. W Muzeum Podkarpackim znajduje się jedna z najefektowniejszych i zarazem najliczniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie. Oprócz ekspozycji dotyczącej historii oświetlenia w muzeum prezentowane są zbiory z zakresu archeologii, historii, historii sztuki i historii szkła podkarpackiego. Z Krosna trasa wycieczki prowadzi do oddalonego o 11 km Jedlicza. Znajduje się tutaj rafineria ropy naftowej oraz grobowiec Tytusa Trzecieskiego – współpracownika Ignacego Łukasiewicza. Jadąc z Jedlicza do Bóbrki mijamy miejscowość Zręcin. Tutaj, na cmentarzu parafialnym pochowany został w styczniu 1882 roku Ignacy Łukasiewicz.

Kolejnym punktem na trasie wycieczki jest miejscowość Bóbrka i mieszczące się w niej Muzeum-Skansen Przemysłu Naftowego im. I. Łukasiewicza. Jest to obiekt wyjątkowy, gdyż to właśnie tutaj powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Na terenie skansenu rozlokowane są ekspozycje górnictwa naftowego, przemysłu rafineryjnego i gazownictwa. W Bóbrce znajduje się również dom, w którym mieszkał i pracował Ignacy Łukasiewicz. Z Bóbrki udajemy się do Komborni.

Chętni w Równem mogą skręcić w stronę Łęk Dukielskich i obejrzeć mieszczącą się tam Farmę Wiatrową.

Jabłonka – Krosno – Jedlicze – Bóbrka – Jabłonka

Długość trasy: 59 km

Czas przejazdu: 1 godz. 32 min.

*propozycje tras wycieczek pochodzą ze stron Dworu Kombornia

Wirtualny spacer

Kontakt

 • Adres:

  Jabłonka 18
  36-204 Dydnia 
  gm. Dydnia pow. brzozowski
  woj. podkarpackie

 • Telefon: +48 501 28 73 91
 • Fax: +48 13 430 33 22
 • Email: biuro(at)jablonkadwor.pl
JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com