Łemkowie to rusińska grupa etniczna zamieszkująca tereny Beskidu Niskiego oraz część Beskidu Sądeckiego i Bieszczadów. Jest to ludność posiadająca odrębne obyczaje, język, tradycje oraz budownictwo.

 

Proponowana wycieczka daje możliwość obejrzenia pamiątek pozostałych po ludności Łemkowskiej. Sanok oddalony jest od Jabłonki 22 km. Znajduje się tu jedno z najpiękniejszych w Europie muzeów na wolnym powietrzu – Muzeum – Skansen Budownictwa Ludowego. Na terenie muzeum prezentowana jest kultura i dorobek takich grup etnograficznych jak Łemkowie, Bojkowie, Pogórzanie i Dolinianie. Zwiedzający mogą obejrzeć ekspozycję malarstwa ikonowego oraz ponad sto budowli drewnianych z okresu od XVII do XX wieku. Budynki posiadają w pełni urządzone i przystosowane do zwiedzania wnętrza.

20 km na południe od Sanoka znajduje się wieś Mokre. Funkcjonuje w niej łemkowska grupa folklorystyczna "Osławianie". W Mokrem znajduje się również cerkiew łemkowska. Kolejny punkt na trasie wycieczki to oddalona o 10 km miejscowość Szczawne. Wieś leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Znajduje się tutaj cerkiew grekokatolicka z drewnianą dzwonnicą wzniesioną w latach 1888-1889. We wnętrzu świątyni polichromia z 1925 roku. Rzepedź to wieś, która powstała w I poł. XVI wieku. Zamieszkiwali ją i do tej pory zamieszkują Łemkowie. Znajduje się tutaj drewniana cerkiew z 1824 roku pw. Świętego Mikołaja Biskupa oraz dzwonnica z początku XIX wieku. Historia wsi związana jest również z działalnością Wincentego Pola, który po roku 1832 był jej właścicielem.

3 km na wschód od Rzepedzi znajduje się miejscowość Turzańsk. Mieści się tutaj zabytkowy zespół cerkiewny, w którego skład wchodzą: cerkiew grekokatolicka pw. Michała Archanioła wybudowana w latach 1801-1803, drewniana dzwonnica z 1817 roku. Cerkiew łemkowska typu wschodniego zaliczana jest do obiektów szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Z Turzańska trasa wycieczki prowadzi do Komańczy. Z obiektów zabytkowych zachowała się tutaj jedynie dzwonnica bramna z 1834 roku, która mieściła się przy dawnej cerkwi grekokatolickiej wybudowanej w 1802 roku. Cerkiew doszczętnie spłonęła w 2006 roku. Do Komańczy przeniesiono w 1988 roku grekokatolicką cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej ze wsi Dudyńce.

W Komańczy znajduje się także klasztor nazaretanek, który był miejscem internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1955-1956. Pokój, w którym mieszkał kardynał jest udostępniony do zwiedzania. Kolejnym punktem wycieczki jest Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. We wsi Zyndranowa żywe są tradycje łemkowskie, a ludność miejscowa posługuje się typową gwarą łemkowską. 18 km na północny zachód od Zyndranowej znajduje się Olchowiec. Wieś składa się z 16 posesji. Znajduje się tutaj drewniana cerkiew grekokatolicka z 1934 roku. Do świątyni prowadzi kamienny mostek, będący unikatem na Łemkowszczyźnie.

W części południowej wsi, zwanej Olchowiec-Kolonia znajduje się Muzeum Kultury Łemkowskiej. Krempna to miejscowość oddalona od Olchowca o 13 km, lokowana na prawie magdeburskim w I poł. XV wieku. Znajduje się tutaj cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana, wybudowana w XVI wieku oraz cmentarz wojenny. Dalej z Krempnej trasa wiedzie przez Duklę.

Jabłonka – Sanok – Mokre – Szczawne – Rzepedź – Turzańsk – Komańcza – Zyndranowa – Olchowiec – Krempna - Jabłonka

Długość trasy: 200 km Czas przejazdu: 4 godz.

*propozycje tras wycieczek pochodzą ze stron Dworu Kombornia

Wirtualny spacer

Kontakt

  • Adres:

    Jabłonka 18
    36-204 Dydnia 
    gm. Dydnia pow. brzozowski
    woj. podkarpackie

  • Telefon: +48 501 28 73 91
  • Fax: +48 13 430 33 22
  • Email: biuro(at)jablonkadwor.pl
JSN Vintage is designed by JoomlaShine.com